ZAWODY

Formula Student to prestiżowe, międzynarodowe zawody odbywające się w kilkunastu krajach na całym świecie. Co roku w zawodach bierze udział ponad 120 zespołów, które zaprojektowały i skonstruowały swój oryginalny bolid. Udział w zawodach nie polega wyłącznie na wyścigu. Zespoły, które biorą udział w Formule Student przygotowują się minimum rok, prowadząc prace projektowe, konstrukcyjne, nawiązując współpracę ze sponsorami. Konkurencje zawodów dzielą się na statyczne i dynamiczne, a przedstawione zostały poniżej.

KONKURENCJE

STATYCZNE

Business Plan Presentation

Studenci wcielają się w założycieli firmy zajmującej się tworzeniem bolidów. W czasie 10 minut należy przekonać sędziów (potencjalnych inwestorów) do swojego przedsięwzięcia.

Cost and Manufacturing

Prezentowany jest kosztorys całego bolidu ze szczegółowym podziałem na najdrobniejsze jego elementy.

Engineering Design

Najwyżej punktowana spośród konkurencji statycznych. Szczegółowo przedstawiane i omawiane są tutaj zastosowane technologie, które oceniają wyspecjalizowani sędziowie.

KONKURENCJE

DYNAMICZNE

Acceleration

Konkurencja polega na jak najszybszym pokonaniu przez samochód dystansu 75 metrów, przyspieszając z linii startu od 0 km/h.

Skid Pad

Kierowca samochodu musi przejechać po 2 okrążenia na pętlach cyfry „8” w jak najkrótszym czasie i przekroczyć zjazdową linię mety.

Autocross

W dyscyplinie ważne jest pokonanie 1 okrążenia z linii startu do linii mety w jak najkrótszym czasie.

Wyścig Endurance

Najważniejsza i najcięższa z konkurencji pod kątem zdobyczy punktowej. Wyścig składa się z 23 okrążeń, gdzie pierwszy kierowca pokonuje 11, a drugi jedzie aż do mety ostatniego.

Efficiency

Do oceny w tej kategorii sędziowie poddają ilość zużytego przez samochód paliwa lub prądu w trakcie odbywanych konkurencji dynamicznych. Konstrukcje zużywające najmniej energii otrzymują najwięcej punktów.